Próba sprawności fizycznej

💪Próba sprawności fizycznej kandydatów do pierwszej klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego.
 
4 czerwca młodzież, która chce podjąć naukę w klasie OPW zmierzyła się z szeregiem wyzwań i konkurencji. Z czym konkretnie?
 
🤸Skok w dal (skoczność)
 
Uczeń staje tuż przed linią odbicia w małym rozkroku. Pochyla tułów, ugina nogi w kolanach (półprzysiad) i wykonuje dołem w tył zamach obu kończyn górnych. Następnie synchronizując wymach rąk w przód z energicznym odbiciem z obu nóg skacze jak najdalej. Po lądowaniu nie przemieszcza się, nie dotyka dłońmi podłoża i utrzymuje równowagę. Należy zwracać uwagę na poprawność ustawienia stóp, które nie powinny przekraczać linii odbicia. Po pierwszym skoku i odczytaniu wyniku uczeń odchodzi na koniec rzędu w celu ponownego wykonania próby. Wykonuje się dwie próby.
 
🏃Bieg wahadłowy 10 x 5m
 
Po komendzie „start” badany biegnie najszybciej jak potrafi do drugiej linii, przekracza ją obiema stopami i wraca w kierunku linii startu. Tam wykonuje kolejny nawrót i biegnie z powrotem. Takie podwójne odcinki badany pokonuje pięć razy. Każdy nawrót wykonywany przez ćwiczącego jest głośno liczony przez nauczyciela lub przez współćwiczących. Podczas nawrotów, nie wolno podpierać się rękami o podłoże. Komenda rozpoczęcia biegu wyznacza również początek pomiaru czasu. Przy pokonaniu ostatniego odcinka należy wskazać uczniom potrzebę przebiegnięcia z maksymalną prędkością 2-3 metry poza linię mety. Należy przeprowadzać próbę w takich warunkach i przy wykorzystaniu takiego obuwia, które zapobiegnie poślizgom. Wykonuje się dwie próby.
 
🏋️Beep test (wytrzymałość)
 
Przez pierwszych kilka odcinków prowadzący biegnie wspólnie z ćwiczącymi dyktując jako lider tempo biegu. Wszyscy uczniowie powinni poruszać się równo z nim w jednym szeregu. W ciągu całego testu badani poruszają się między liniami odległymi o 20 m, za każdym zwrotem dotykając linii minimum jedną stopą. Szybkość biegu, regulowana sygnałami z odtwarzacza, z każdą minutą jest coraz większa.
Badani biegną takim tempem, aby w momencie usłyszenia sygnału oznaczającego zmianę kierunku poruszania się znajdować się na końcu 20-metrowego odcinka biegu (wystarczająca jest dokładność do dwóch-trzech kroków, którą można skorygować podczas kolejnego nawrotu). Zadaniem badanego jest utrzymanie podawanego przez odtwarzacz tempa biegu tak długo, jak jest to możliwe. Badany przerywa próbę, jeżeli nie może już dostosować się do odtwarzanych sygnałów lub czuje się zbyt zmęczony, aby dokończyć kolejny odcinek. Jeżeli to możliwe, kończąc próbę badany powinien zapamiętać liczbę przebiegniętych 20-metrowych odcinków, każdorazowo podawaną z odtwarzacza (po każdym sygnale zmiany kierunku biegu). Liczba ta powinna być kontrolowana i zapisana przez nauczyciela lub asystujących mu uczniów. Próbę wykonuje się jeden raz.
 
🙇Test brzuszków – 1 minutowy
 
W leżeniu na plecach ugnij nogi w kolanach pod kątem 45 stopni. Ustaw stopy w odległości 25 cm od siebie. Zapleć dłonie za głową. W tym ćwiczeniu stopy powinny być unieruchomione na przykład poprzez partnera. Pamiętaj o oddychaniu podczas testu. Test polega na wykonaniu jak największej ilości skłonów w przód w czasie 1 minuty. Próbę wykonuje się jeden raz.